Σάββατο 6 Μαρτίου 2010

25αγ: Καβάλα πάει στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τον Αρη ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο σερί του και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά το εύκολο 3-0 επί του Πανθρακικού. Με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έφυγαν από την Καβάλα οι "κίτρινοι" και παρέμειναν στην 5η θέση.
Στην κορυφή του βαθμολογικού πέρασε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και επιβλήθηκε 3-0 του Πανθρακικού στην κατάμεστη Τούμπα, χάρη στα γκολ των Μαλεζά, Σορλέν και Λίνο.
Από ένα ημίχρονο και ένα βαθμό μοιράστηκαν Καβάλα και Αρης στο 1-1 του "Ανθή Καραγιάννη". Καλύτεροι οι "κίτρινοι" στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με τον Κάλβο, ανέβηκαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, είχαν δύο δοκάρια και τελικά ισοφάρισαν στο 78' με τον Ντιε. Διατήρησε το πλεονέκτημα της 5ης θέσης ο Αρης, όντας δύο βαθμούς πάνω από την Καβάλα.