Σάββατο 6 Μαρτίου 2010

ΑΕΛ - ΑΕΚ 1-0 (vid)

Νίκη ανάσα για την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 1-0 επί της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague. Το νικηφόρο τέρμα που έφερε τους βυσσινί στους 27 βαθμούς, σημείωσε ο κορυφαίος της αναμέτρησης Μπλάζεκ στο 55'.

Εικόνα του αγώνα
Με φόρα από τα αποδυτήρια μπήκε στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ η οποία άρχισε να χάνει ευκαιρίες από τα πρώτα 20 δευτερόλεπτα στον αγώνα και ολοκλήρωσε την πολιορκία της κιτρινόμαυρης εστίας 20 λεπτά αργότερα.

Μεγαλύτερη των ευκαιριών που έχασαν σε αυτό το διάστημα οι βυσσινί, αυτή του Μπλάζεκ στο 6' το σουτ του οποίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σάχα, ενώ στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με το κεφάλι δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μπάγεβιτς άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο με τον ρυθμό της ΑΕΛ να πέφτει όσο περνούσε ο χρόνος. Η ΑΕΚ ισορρόπησε και προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να δημιουργήσει και αυτή με τη σειρά της κινδύνους στην εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, αν και οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα και επιδόθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, η ομάδα του Γιώργου Παπακώστα βρήκε τη λύση στο 55ο λεπτό, όταν ο Ρομέου στο μπάσιμο που επιχείρησε από πλάγια θέση, βρήκε τον Μπλάζεκ μέσα στην περιοχή ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σάχα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να διαφυλάξουν το προβάδισμα δίνοντας βάση στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Η ΑΕΚ από την πλευρά της πίεσε χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει ούτε μια κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι.

Το τελικό σφύριγμα του Τσινιάρη βρήκε τους οπαδούς αλλά και τους ψυχομένους παίκτες της ΑΕΛ να πανηγυρίζουν τη σπουδαία αυτή νίκη της ομάδας τους η οποία τους δίνει ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της δύσκολης συνέχεια στις 5 τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Κλειδί
Η ΑΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί σε ένα σημείο όπου ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά, καταφέρνοντας έτσι να πιάσει στον ύπνο την κιτρινόμαυρη άμυνα.

MVP
Ο Μπλάζεκ ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές την άμυνα της ΑΕΚ με τον Καράμπελα που είχε το προσωπικό του μαρκάρισμα να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Ο Τσέχος εκτός από το τέρμα της νίκης στο 55' είχε και δοκάρι στο 6ο λεπτό του αγώνα.

Αδύναμος κρίκος
Η ΑΕΚ υστέρησε αισθητά στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού της και δεν κατάφερε σε 90 λεπτά αγώνα να δημιουργήσει ούτε μια κλασική ευκαιρία.

* Αξίζει να σημειωθεί πως το αήττητο σερί της ΑΕΚ που διήρκησε για 9 αγωνιστικές (6-3-0) μέσα στο 2010, τερματίστηκε στον αγώνα του Αλκαζάρ. Παράλληλα οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν επίσης για πρώτη φορά μετά από 9 αγώνες ενώ το απαραβίαστο της εστίας τους κράτησε μόλις για δύο παιχνίδια.

Διαιτητής: Τσινιάρης
Βοηθοί: Μποζατζίδης, Ακρίβος