Δευτέρα 28 Ιουνίου 2010

Βραζιλία - Χιλή 3-0

Με χαρακτηριστική άνεση η Βραζιλία νίκησε με 3-0 την Χιλή και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Η "σελεσάο" καθάρισε το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ του Ζουάν στο 35' και του Λουΐς Φαμπιάνο στο 38'.

Ο Ρομπίνιο στο 59' πέτυχε το τρίτο από εντυπωσιακή προσπάθεια του Ραμίρες, ο οποίος πάντως είναι άτυχος, διότι δέχτηκε κίτρινη κάρτα και θα χάσει τον προημιτελικό με τους "Oranje".

Το 1998 η Βραζιλία είχε ξανά αποκλείσει στους "16" την Χιλή με σκορ 4-1, ενώ τότε είχε βρει την Ολλανδία στον ημιτελικό.

Αυτή η 5η συνεχόμενη φορά που φτάνει στους "8" η χώρα του καφέ, κάτι που η Χιλή από την άλλη έχει κατάφερει μόνο μία φορά και αυτή το 1962 ως διοργανώτρια.